Zdena Katayama

Do roku 1999 působila jako tlumočnice angličtiny, italštiny a ruštiny. Poté žila 6 let v Japonsku, kde studovala alternativní léčebné metody a získala certifikát mezinárodní instruktorky hypnózy a hypnoterapie. V roce 2006 založila v Čechách Institut energetické psychologie. Natočila televizní pořad Alterna a pravidelně publikuje články o alternativní medicíně. Působí také jako tlumočnice japonštiny v automobilce TPCA.

Metoda EFT a světový pohled na hypnózu

.

.

Ke Zdeně Katayamě chodí se svými problémy většinou lidé, kterým lékaři nepomohli. Asi tak 80% z nich vyzkoušelo všechno možné. Navštívili ji už i lékaři a psychologové, z nichž někteří navštěvují její kurzy. Metodou EFT se v současné době začíná zabývat více lidí, paní Katayama ji však do České republiky přivezla jako první. Je veliký nadšenec a o metodě velice ráda píše a vypráví:"Metoda EFT využívá poznatků klasické psychologie a čínské medicíny. Vznikla upravením metody TFT, kterou vymyslel na začátku 70. let známý americký psycholog dr. Roger Callahan. Byl frustrovaný tím, že nebyl schopen některým svým klientům pomoci klasickými psychologickými metodami, které měl k dispozici. Přišel na to, že myšlenka, nebo nevyřešené trauma způsobí poruchu v našem energetickém systému, v tomto případě v meridiánech. Meridiány jsou dráhy, ve kterých podle čínské medicíny proudí energie. Tato porucha pak způsobí odezvu těla." Zdena Katayama většinou vysvětluje tento systém na tom, co lidé dobře znají - na drátech a proudění elektriky. To jsou prý v podstatě meridiány našem těle. Když v drátu dojde k poruše, projeví se to tak, že začne blikat světlo. Je to podobné, jako když naše tělo ukáže nějakou poruchu ve formě strachu nebo bolesti. „Klasické metody pracují s myšlenkou. Například, když pomyslíte na pavouka, tak okamžitě vaše tělo začne nějak reagovat. Energetická psychologie nevezme jako příčinu strachu z pavouka onu myšlenku na pavouka jako takovou, ale poruchu v tom meridiánu, kterou tato myšlenka spustí. Nepracujeme tedy přímo s myšlenkou, ale snažíme se odstranit poruchu v meridiánu a následně ustupují problémy. Proto je tato metoda tak úspěšná, popisuje se 80% úspěchu a často vyléčí i věci, které jsou teoreticky nevyléčitelné", objasňuje paní Katayama léčebnou metodu a upřesňuje: „Tato metoda je určená komukoli, je velice univerzální. Původním záměrem bylo, aby léčila negativní emoce. Když se odstraní negativní emoce, vyřeší se různá traumata v životě, tím se vyřeší i spousta fyzických problémů, například astmata. Lze proto tuto metodu použít i na věci, které zdánlivě nesouvisí s psychikou, jako například pracovní výkonnost, výkonnost u sportovců, výchovné problémy a výkony dětí ve škole."

.

Zdena Katayama provozuje svoji praxi nyní v Čechách, své klienty však měla i v Japonsku, odkud se před časem vrátila i se svým japonským manželem. Češi jsou podle ní příjemní klienti a jak říká, pracuje zde raději: "V Japonsku, když jsem působila jako terapeut, tak se mi lidé potřebovali nejdříve uklonit. Lékař či léčitel je tam někdo, kdo je na žebříčku výš. Chovají se k němu s úctou a zároveň obavou. V Čechách hned každý pozná, že se mnou může nazývat věci tak, jak si je nazývá pro sebe. Nehraji roli terapeuta, ale spolupracujeme a vše je více osobní.“ Dále pak vypráví o některých klientech, kterým pomohla: „Jednou za mnou přišla šéfová velkého podniku. Lidově řečeno, někdo na ni „ušil boudu“. Sesypal se jí celý svět, seděla tu jak hromádka neštěstí. Znatelně se jí po mé konzultaci ulevilo a na další konzultaci mi přišla jen oznámit, že se cítí skvěle a že se rozhodla otevřít vlastní firmu, což také udělala. Jiná paní se ke mně objednala, protože se dočetla, že dělám hypnózu, zda ji mohu pomoci. Měla strach létat letadlem. Chtěla objednat hned tři sezení, aby to stihla, než někam poletí. Vysvětlila jsem jí, že hypnóza je na dlouho, ale že uděláme EFT, tak jsme ťukali EFT…Paní na další sezení nepřišla, ani se neomluvila. Mluvila jsem pak s její dcerou a ta byla v údivu, že za mnou byla její maminka jen jednou a od té doby lítá letadlem, jako by se nikdy nebála. Úspěchy s EFT mají ovšem už i mí studenti z ročního terapeutického výcviku EFT, který vedu. K jedné mé studentce začala chodit paní, která byla devět let na vozíku. Po pěti měsících intenzivní práce paní začala chodit o berlích a postupně i bez berlí. Když to viděli lékaři, řekli, že spletli diagnózu. Kdyby se paní nedostala k EFT, možná by na vozíku strávila zbytek života."

.

Zdena Katayama je certifikovanou mezinárodní instruktorkou hypnózy a hypnoterapie a ví, že pohled na hypnózu je v různých zemích jiný a názory na ní se liší. "Je zajímavé, že v Americe a v Anglii, což jsou země více před námi, není hypnoterapie jako něco nedostupného a mysteriózního. Jsou na to kurzy, jako když jdete například na angličtinu. Absolvujete kurz a můžete pracovat. Hypnóza je v Čechách opředena mnoha fámami a lidé z ní mají strach. Je ovšem známo, že člověk je v hypnotickém transu někdy i několikrát za den. Oficiálně se všude dělají řízené meditace a vizualizace a v tom není žádný rozdíl. Podobné praxe dělají například různí kartáři – kartář provozuje druh bdělé hypnózy. Lidé, co byli za kartáři vám řeknou, že to, co jim řekla kartářka si pamatují třeba 10 let. To se vztahuje i na různé léčitele a lidi, kteří mají moc slova,“ vysvětluje pohled na hypnózu a jí podobné techniky Katayama, zároveň pak připouští: "Tito lidé svou neznalostí toho, co je to bdělá hypnóza, nebo jak komunikovat s člověkem, mohou klientům zasadit neuvěřitelná traumata - zvláště pak citlivým lidem. Traumata totiž nevznikají jen tím, že je prožijete na vlastní kůži. Stačí vaše fantazie, sen nebo vyprávění někoho jiného k tomu, aby vás to ovlivnilo a dalo vznik různým psychickým problémům. Jednou za mnou přišla paní, co pět let běhala po různých léčitelích, protože nemohla otěhotnět. Všichni jí říkali, že si stahuje negativní energii do ženských orgánů, ale nikdo se jí například nezeptal na to, jestli její manžel není neplodný. Někteří lidé chodí na „regresi“. Například proto, že je bolí hlava. Pak odejdou z této regrese s tím, že je bolí hlava dál a ještě si odnesou několik dalších vytvořených traumat. Jakmile se totiž vytvoří představa - například vám někdo něco řekne - tak ve vás začne tato představa pracovat a může vytvořit trauma. Lidé někdy mívají traumata třeba i z toho, že slyší vyprávět nějaký traumatický zážitek někoho jiného, vytvoří si jasnou představu o tom co a jak se stalo a začnou mít strach, že by se to mohlo stát i jim. To se stalo jiné paní která u mne byla. Měla panický strach chodit ven se svým pejskem, aby ho velký pes nezakousl. Jen proto, že o tom slyšela vyprávět jinou paní, které se to údajně stalo. Často se také stává, že podobné problémy mají děti, například z nezpracovaného snu, který přenášejí do normálního života. Lidé by se neměli bát svého terapeuta zeptat pokud něčemu nerozumí, nebo se jim něco nezdá a odejít domů s pochybami a strachem. Ten plodí jen další strach a strach je emoce, která rozhodně jakémukoli druhu léčení nepomáhá, ba právě naopak."

Růžena Krátká, 29.9.2007

Magazín ELiEN

Karel Černý

Síla pramenící z pokory - pro mladé a silné, staré i nemohoucí.

Milan Bernard

O úspěchu ERA a vojenském marketingu

Milan Bernard

O úspěchu ERA a vojenském marketingu

Jiří Psota

O Velké říjnové revoluci na americké burze

Milan Hubáček

O japonské disciplíně, působení CBP a možnostech podnikání v Japonsku

…Možnost vložit html ručně…