Karel Černý

První certifikovaný instruktor Systema od Vladimíra Vasilieva v České republice, držitel certifikátu full instructor od Michaila Ryabka. Trenér ozbrojených složek, osobní trenér, trenér II. Třídy, držitel II. Danu karate, stál při vzniku karate v Pardubicích, kde trénoval, působil jako rozhodčí, v trenérsko-metodické komisi Východočekého kraje, místopředseda Pardubického svazu karate. Trenérské zkušenosti má přes 39 let, začal cvičit karate v prvním náboru, který se uskutečnil v Pardubicích v roce 1979. Na soustředěních veden mistrem Soebajo Rachmy. Od roku 1985 pravidelný účastník mistrovství republiky – kumite. Publikoval několik článků do časopisů střelecká revue a Fighters.

Síla pramenící z pokory - pro mladé a silné, staré i nemohoucí.

„Funguje prakticky pro kohokoli - staří kolem sedmdesáti jsou schopni konkurovat mladým.“

Jak byste charakterizoval „Systemu“, v čem se liší od dalších bojových umění?

Systema je podle zakladatelů životní styl, který se dá převést i do boje. Konstantin Komarov je špičkový psycholog a expert na boj proti terorismu. Sestavoval například profily teroristů v Dubrovce. Napsal manuál, kde vysvětluje, jak celý systém funguje. Manuál jsem přeložil, jezdím na jeho semináře, ale také nás učí třeba i odstřelovači, agenti, psychologové…Snažil jsem se vybírat vždycky to, co fungovalo. Téměř 35 let jsem se věnoval karate a souběžně s tím jsem přibližně 20 let dělal sebeobranu. Když jsem začal cvičit Systemu, tak jsem mohl porovnávat. Když jsem viděl, jak funguje, tak jsem si řekl, no to je super. Do té doby jsem nic takového neviděl. Každé bojové umění, které lidé dělají, je postavené na tradicích a nebo soutěžích, které mají mezi sebou nějakou rivalitu. To je ale špatné psychicky, protože jeden vyhraje a druhý prohraje. Ten kdo vyhraje, tomu se zvýší ego a ten kdo prohraje, tak je samozřejmě skleslý. Systema je neutrální. Hodí se pro každého, ať je mladý, silný, starý, nemohoucí. Systém je stavěn na čtyřech pilířích: dýchání, stavbě těla, pohybu a uvolnění. Když se naruší jeden z těch prvků, tak systém nefunguje, nebo funguje hůř. Lidé, co přijdou na trénink, se nejprve učí dýchání. Rusové říkají, že jakmile se člověk narodí a dýchá, tak žije. Přestane dýchat, tak nežije… Dech má spojitost se stavbou těla, s uvolněním a s pohybem. Jedno bez druhého nemůže být. Když na vás někdo vybafne a nebudete o tom vědět, tak se leknete. Napnete se a přestanete dýchat. I kdyby to bylo na chviličku. Když je něco špatně, když je někde nějaká bitka, tak se člověk potřebuje dobře pohybovat. Pohyb souvisí s dýcháním, uvolněním i držením těla, ale i s dobrou psychikou. Psychika ovlivňuje všechny faktory. Pokud jsou lidé v napětí, jsou pak unavení, nic se jim nechce, a mohou z toho onemocnět. MMA (anglicky Mixed Martial Arts), smíšené bojové umění je dnes nejkomplexnější bojové umění - zápasení v kleci, mezi provazy, může se téměř všechno, bojovat ve stoje, dělat údery, dělat kopy, jít na zem, … když jdou dva zápasníci proti sobě, oni vědí, že teď nastupují proti tomuto člověku a on má takovýto styl a já jsem se na něj připravil, protože jsem ho už viděl. Stoupnou si, jeden začne a druhý na něj reaguje. Systema je taková, že se potřebujeme naučit reagovat na někoho, o kom nevíme, že na nás chce zaútočit a musíme správně reagovat.

Systema je ovlivněna ruskou kulturou, údajně pravoslavím. Bojovníci Systemy tvrdí, že člověku umožňuje získat tu pravou sílu, která pramení z pokory a pochopení smyslu života. Jak to vnímáte?

Vznikala v Rusku, kde bylo původně mnoho nájezdníků z různých národů, a každý měl jiný způsob boje. Oni se učili bojovat s čímkoli - při jízdě na koni, používali šavle, používali tyče, používali nože, samozřejmě bojovali i bez zbraní. Takto prožívali celý život, a když už byli staří, nebylo moc, čím by se chlubili. Proto ve stáří odcházeli do kostelů jako duchovní, kde se modlili za své hříchy a také předávali své zkušenosti z bojů mladším. Pomáhali mladým, aby je zastoupili, aby uměli také zachránit sami sebe, rodinu, vesnici a celou vlast. Ti lidé je zase rozvíjeli duchovně a tak se obohacovali vzájemně. Rusové jsou velmi družní a tak i tento systém je otevřený. Někdy až moc, že toho druzí lidé zneužívají…

Co se na tomto systému nejvíce líbí Vám?

Za prvé máte podporu zdraví, protože ta cvičení mají hodně co do činění se zdravím, za druhé máte dobrou psychiku. Když člověk nebude klidný, tak tento systém nemůže dělat. Už nejsem nejmladší. Z karate jsem měl zničená kolena a z mládí záda. Když jsem začal cvičit Systemu, tak přestal problém se zády. Dřív jsem kopal na zahradě, ryl něco a vydržel jsem to čtvrt hodiny a potom jsem nemohl, protože mě bolela záda a teď můžu půl dne rýt a vůbec to nevadí. Na začátku jsem říkal, že Systema nefunguje jen pro boj, ale pro dlouhodobou a náročnou práci, nebo pro vojáky opravdu do války, kde museli celý den pochodovat, nebo válčit a to nebylo jen čtvrt hodiny a pauza. Muselo to fungovat pro všechny. Kdybych přišel o nohu, nebo oslepnul, nebo přišel o ruce, nebo cokoliv a kdyby mě někdo napadl, tak jsem schopný se pohybovat a nepotřebuji k tomu ruce, nemusím používat nohy, i když si lehnu na zem. Funguje prakticky pro kohokoli - staří kolem sedmdesáti jsou schopni konkurovat mladým. Na ulici, když se podíváte na agresi, tak na koho jdou nejvíc? Na ty, co se nemůžou bránit. Někoho, kdo je snadný k útoku, snadný ke krádeži, snadný k ovlivňování psychiky. Většinou to jsou děti, staří lidé, nebo postižení. Systema to umí řešit.

Jak konkrétně působí systém na psychiku?

Když je člověk ve stresu, tak se začíná chovat úplně jinak, než normálně. Jemná motorika se vypíná a zachovávají se jen životně nejdůležitější funkce v těle. Učíme se zvládat pohyb v davu, když začne hořet, když je rozběsněný dav, co dělat, když nějaký člověk spadne, jak to udělat, aby ho neušlapali. Učíme se zvládat stresové situace. Když je chcete zvládat, musíte být v klidu. Klid je spojený s dýcháním a s uvolňováním – neustále se soustředíme na dýchání. Když se podíváte na jógu, tak jak to dělají? Postaví se do nějaké pozice a prodýchávají - my dýcháme s pohybem, s dynamikou. Těch metod je mnoho - když lidé přijdou, nejdřív se učí dýchat do celého těla, pak se učí dynamicky dýchat, protože když správně dýchají, tak i když mají psychickou námahu, bolest, nebo namáhavou práci, tak to pro ně není namáhavé, nebolí je to, nejsou ve stresu a můžou dělat cokoli. Používáme cviky, které jsou spojené s posilováním celého těla. Když je budete dělat správně, tak se hodně naučíte za pár měsíců, když to nebudete dělat, tak se to nenaučíte. Je to jako se vším.

Pro někoho jsou tyto metody prý drsné, pro někoho účinné…

Některé metody jsou drsnější, pro někoho zvláštní a někdo kvůli nim systém odmítne. Používáme občas nůž, kvůli psychice, a abychom se lépe hýbali. Veškeré zbraně používáme proto, aby se lidé v reálném konfliktu cítili dobře, protože když na ně někdo na ulici vytáhne zbraň, tak se bojí. Dost lidí nosí nože (já ho mám taky u sebe), ale nemusím ho použít. Můžu použít skleničku, triko, prakticky cokoli, je to jedno, stěnu, podlahu, stůl, cokoli, co se naskytne. To je styl Systémy. Je to o tom, že budete reagovat na všechno, co přijde, spontánně. Používáme biče - volčatku, která se používala na odhánění vlků, nebo nagajku. Perfektně vychovávají - zaprvé psychiku a za druhé pohyb. A dobře uvolňují.

Používáte jen tyto drsné metody?

Lidi se na ulici často chovají agresivně, třeba řídí auto agresivně. Veškerá ta agrese plyne ze strachu a z dokazování si síly. Proto my říkáme, že není dobře dokazovat si sílu. Raději ustoupíme a je to daleko jednodušší. Máme techniky na to, jak uvolnit člověka a ani s ním nemusíme přijít do styku, jde to i na dálku. Když je někdo agresivní, tak nač ho ještě víc nutit k agresi, když ta situace je už vyhrocená? Mnozí lidé si neuvědomují, že mají u sebe rodinu, situace se vyhrotí a není to dobře. Využíváme různé metody, například tři úrovně postojů: zaujmu pozici tak, že komunikuji se všemi naráz, tzv. rozbiji střed, začnu se mírně pohybovat, tím člověka uklidňuji, usmívám se. Ne blbě, ale je dobré, když ten druhý vidí klid a úsměv. Dále se například učíme, jak vůbec k člověku přistoupit. Vždy musíte přistoupit ze strany, protože člověk, když někdo přijde zepředu, tak cítí hrozbu. Začínáme trénovat tak, jak se narodí dítě. Nejprve začne dýchat, leží na zádech a začíná komunikovat očima. Snaží se dělat nějaké pohyby, začne se otáčet, začíná lézt po zádech a to my děláme také. Na videu to pak vypadá, že děláme pomalý, plynulý pohyb, ale ono to má svůj účinek. Učíme se vnímat úplně z jiné perspektivy. Pak ten člověk, jak roste a je mu říkáno, tohle nesmíš a tohle taky ne, člověk se výchovou začne napínat, ono se to dá v člověku nahmatat. Jsou to takové „oříšky“, takové buňky napětí, které v člověku kolují. Snažíme se je rozvolnit, rozpohybovat, aby nezůstávaly v těle. Než se naučíte chodit, tak musíte umět padat, než se naučíte padat, musíte se naučit lézt po zemi, takže takhle to je v posloupnosti. Když ti lidé špatně drží tělo a to je vidět u hodně lidí, tak narušují tři roviny. A když si to vezmete, tak tím pak zatěžují nohy i další orgány. Když se ohnete, tak nemůžete správně dýchat, jste celí v napětí a to je špatně.

Systema udržuje tělesnou i duševní kondici, hodí se nejen pro boj, ale pro každodenní život…

Jednou na seminář přišel kytarista, který hrál asi deset let v kapele a jak hrál, tak stál nakřivo. Pracujeme na držení těla, dýchání a tak, ale na druhou stranu, když někdo útočí, tak my pracujeme s jeho nestabilitou. Útočíme na jeho stabilitu těla, útočíme na neuvolněná místa, a buď narušujeme jeho rovnováhu, aby nemohl útočit, nebo když mu dáme úder, tak on přemýšlí nad tím, co se to děje v těle, nechce dál útočit. Když člověk chce něco dělat a my mu narušíme jeho stabilitu, tak se soustředí na to, aby neupadl a ne na to, aby útočil. Děláme nenápadné techniky, neviditelné údery, neviditelné pohyby. Oni jsou vidět, ale zároveň nejsou vidět. Správná Systema je taková, že když bude deset lidí stát kolem, vy budete s někým a on upadne, tak oni nebudou vědět, proč upadl. Všechna ostatní bojová umění mají nějaký postoj, nebo chytají, kopou. My vychováme jen tělo, aby nás poslouchalo, protože ho musíme dokonale zvládat, abychom mohli ovlivnit druhé lidi. Děláme údery s uvolněním, což je nepochopitelné. Postavíme člověka, položíme na něj ruku a bez toho, abychom použili svalovou sílu, nebo se zapřeli nohama, nebo použili ráz, narušíme stabilitu stojícího člověka, a přitom můžeme stát třeba na jedné noze, sedět, klečet. Kliky, když děláme, tak bez napětí svalů. Lehy sedy taky děláme bez napětí. Je to daleko rychlejší, než používat svaly, protože posilujeme vazy, takže vydrží daleko déle. Když má člověk svalové napětí, tak je to krásně vidět, dojde tak do tří čtvrtin a dál ho to nepustí, kdežto s uvolněním uděláme klik až dolů a dokážeme se vrátit, i když nás někdo tlačí k zemi. Děláme klik a děláme ho dvě minuty, ale stačí nám jeden. Systema není o svalech, je o správném cvičení. Proto když jsem začínal, tak jsem měl samé modřiny a dneska, když mě někdo praští, tak modřiny nemám. A je to jenom tím uvolňováním, když tam energie nezůstane, tak ji rozptýlíme do celého těla.

Některé momenty ze cvičení, které popisujete, se jeví až neskutečně…

Lidé co vidí Systemu na internetu si řeknou: takhle by to nemohlo fungovat, to je nesmysl. Proč to dělají tak pomalu? Proč, když on takhle mávne rukou a pomalu se jich nedotkne, tak padají? Ale to je tím, že to nikdy neviděli, nikdy nezkusili a jenom si myslí, že to tak nemůže být. Někteří lidé tomuto systému nedůvěřují a přijít nechtějí. Ale ti, co cvičí Systemu se uhnutím, nebo upadnutím chrání sami, protože někdy dostat skoro neviditelnou, přesně mířenou ránu, tak to je potom na hranici, jestli člověk přežije, nebo ne… Ovšem stále platí, že klíčovým principem Systemy, je neničení. Systema není agresivní. Cílem je, aby člověk neublížil ani tělu, ani duši.

Růžena Krátká, 9.4.2019

Magazín ELiEN

Radkin Honzák

Opomíjení skutečných potřeb vede k depresi a únavě

Tomáš Hoffmann

O duchovní službě Armády České republiky

Dušan Macák

Jak se v kickboxu probojujete až k míru a klidu na duši.

Milan Hubáček

O japonském manželství, vánočních svátcích a obchodních jednáních

Dušan Šimek

O významu vysokých škol a Baťových hodnotách

…Možnost vložit html ručně…